V tomto článku sa pozrieme na konope z pohľadu, ktorý je pre väčšinu z nás úplne neznámy. Povieme si o tom, ako konope môže byť aj pre vás skvelou investičnou príležitosťou. Cannabis sativa, alebo konope siate, ako ho mnohí poznajú, je rastlina, ktorá tu je s nami už stovky rokov. Posledné roky je čoraz viac populárnejšia, pretože je využívaná hlavne v medicíne.

V roku 2010 predstavoval v San Franciscu na medzinárodnej vývojárskej konferencii Steve Jobs, zakladateľ spoločnosti Apple, nový iPhone model 4 a už máme na trhu model 12. Dnes má iPhone každý druhý človek a Apple je tretia najväčšia firma sveta s trhovou hodnotou viac ako 920 miliárd dolárov. Málo koho by napadlo, kam to až táto firma dotiahne. Ak by Vám niekto pred 10 rokmi ponúkol, že môžete investovať do akcií Apple, asi by ste sa na neho pozreli divným výrazom. Avšak Vaša investícia by sa za túto dobu významne zhodnotila.

Pred niečím podobným dnes stojí priemysel s konope. Na svete je čoraz viac krajín, ktoré ku konope pristupujú benevolentnejšie. Napríklad v Severnej Amerike rok čo rok pribúdajú štáty, kde je konope plne legalizované alebo dekriminalizované a povolené iba na medicínske účely. Štátov, kde je konope stále nelegálne, je skutočne už len pár. Kladiete si otázku, ako to súvisí s investovaním?

Rovnako, ako Apple vyrába mobilné telefóny a inú elektrotechniku, existuje mnoho firiem, ktoré pestujú konope, vyrábajú CBD olej a iné liečivo. S vyšším dopytom budú tieto firmy vykazovať vyššie tržby a tak aj vyššie zisky. A Vy už teraz môžete nakupovať nepriamo ich akcie. Prečo nepriamo? V dnešnej dobe je čoraz viac populárne investovanie do ETF fondov.

Čo sú to ETF fondy? Sú nízko-nákladový nástroj pasívneho investovania, teda nie sú závislé od ľudského faktora. ETF fondy kopírujú vývoj akcií a nakupujú sa priamo na burze, preto sa nazývajú ETF (z angl. exchange trade funds) – fondy obchodované na burze.

Presne jeden takýto ETF fond „investuje do konope“. Volá sa ETFMG Alternative Harvest a je to najväčší ETF fond na svete zameraný na globálny priemysel s konope. Založený bol v Amerike pred 6 rokmi a momentálne má pod správou majetok investorov v hodnote takmer 1,8 miliardy dolárov. Fond očakáva, že globálny trh s konope porastie medziročne o 23,9% a do roku 2025 dosiahne hodnotu 66,3 miliardy dolárov.

Tento článok v žiadnom prípade neslúži ako investičné odporúčanie. Účelom článku je poukázať na potenciál rozvoju svetového priemyslu s konope a možnosť investovania s ním spojené.